Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?

Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?

Okolice Beskidu Niskiego uznawane są za jedne z najbardziej dzikich rejonów górskich w Polsce. To tu, w przeciwieństwie do silnie turystycznych miejsc, jak Tatry, na szlakach rzadko spotykani są turyści, do największych atrakcji nie trzeba stać w godzinnych kolejach, a po drodze na szczyt zdecydowanie częściej można spotkać bogatą w różnorodne gatunki faunę i florę.

Noclegi w Beskidzie, a liczne atrakcje

noclegi Beskid NiskiTa niezwykle dzika kraina, jaką jest Beskid Niski, rozciąga się od Przełęczy Tylickiej po Przełęcz Łupkową. Choć góry nie przekraczają tutaj wysokości 1000 metrów i bardzo często porośnięte są gęstwiną lasów, to nie wysokie szczyty, które z trudem zdobywają alpiniści, są tym, co wyróżnia te rejony. To właśnie spokój, jaki zapewnia obcowanie z naturą, te niesamowite doliny, w otoczeniu porośniętych zieleniną gór, pełne różnobarwnych, kwiecistych łąk, wśród których znajdziemy klimatyczne, drewniane wioski, reprezentujące zapomnianą współcześnie kulturę najbardziej zachęcają i przyciągają turystów. A turyści chętnie wybierają w tej okolicy noclegi Beski Niski zaskakuje ich nie tylko pięknymi widokami. Liczne, klimatyczne cerkwie łemkowskie rozsiane na terenie Beskidu Niskiego z dumą reprezentują religijne wartości i kunszt wykonawców, a wiele z nich wpisanych jest do światowego dziedzictwa UNESCO.

nocleg w Beskidzie NiskimPoza pokonywanymi niespiesznie przepięknymi szlakami górskimi warto odwiedzić okoliczne cerkwie i cmentarze wojenne – to tutaj pochowano poległych w stoczonej w 1915 roku bitwie pod Gorlicami. To właśnie liczne cmentarze, znajdujące się w Beskidzie Niskim są pamiątką wydarzeń, które miały miejsce w podczas I Wojny Światowej, które miały bezpośredni wpływ na przyszłość Polski – warto poświecić chwilę, by poznać swoją historię i upamiętnić te czasy. Nowy Sącz i Szymbark mają klimatyczne skanseny i miasteczka galicyjskie, których historyczne wioski zapraszają do odwiedzin. Można w nich poznać techniki rękodzieła i rzemiosła sprzed wielu lat. To tutaj, w Beskidzie Niskim istnieje również możliwość odwiedzenia pierwszego na świecie zagłębia naftowego. To dzięki niemu i wynalazcy lampy naftowej – Ignacemu Łukasiewiczowi, pierwsza na świecie naftowa lampa uliczna oświecała drogi właśnie w Beskidzkich Gorlicach. Liczne w tych terenach muzea i skanseny zapoznają odwiedzających z bogatą historią terenu, któremu lata świetności przypisuje się na przełom XIX i XX wieku oraz dwudziestolecie międzywojenne.

Beskid Niski jest niezwykle malowniczą i klimatyczną częścią gór polskich, określaną jako najbardziej dzikie tereny. To tutaj na szlaku częściej można spotkać dzikie zwierzę, niż drugiego turystę, odwiedzić bogate historycznie wioski, cerkwie i cmentarze i zasmakować życia w zgodzie z naturą.