Czym kierować się przy wyborze roweru?

Czym kierować się przy wyborze roweru?

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Pozwala spalić zbędne kalorie, wzmocnić mięśnie (nie tylko nóg!), poprawić kondycję i dotlenienie organizmu, a także poprawić ogólne samopoczucie i niejednokrotnie pozwala dotrzeć na wyznaczone miejsce w czasie krótszym, niż przejazd samochodem (w godzinach szczytu).

Rower dla kobiety

rower damskiJednak jazda rowerowa nie zawsze jest przyjemna. Z brakiem dostatecznej ilości ścieżek rowerowych czy niebezpiecznymi zachowaniami kierowców i pieszych niewiele da się zrobić. Często problemem nie wynika z infrastruktury czy społeczeństwa, ale ze źle dobranego roweru. Wiele osób myśli, że jak coś ma dwa kółka i ramę to na pewno będzie dobrze jeździć. Kierują się przy zakupie ceną czy kolorem sprzętu, a nie ważnymi, kluczowymi kryteriami. Co trzeba brać pod uwagę? Na pewno ważny jest typ roweru. Inaczej zbudowane są damskie rowery kross do jazdy po mieście, a inaczej męskie rowery do wyczynowej jazdy po terenach leśnych i górskich. O ile jazda ,,terenówką” po mieście nie byłaby szkodliwa, o tyle jazda rowerem miejskim o słabszej wytrzymałości po górach może skończyć się wypadkiem, jak i uszkodzeniem sprzętu. Jeśli zamierzamy jeździć zarówno po gładkim asfalcie, jak i po przełajach to najlepszym wyborem będzie rower trekkingowy, łączący w sobie cechy dwóch poprzednich. Jeśli nastawiamy się jedynie na jazdę rekreacyjną np. w weekendy do sklepu, to doskonałym rozwiązaniem będą holenderskie męskie i damskie rowery kross.

rower damskiW każdym typie rowerowym znajdziemy też różne modele. Rower górski i przełajowy zdecydowanie powinien posiadać błotniki, co zapewni nam komfort i czystość podczas jazdy. Błotniki zawsze są przydatne, ale w jeździe w terenie szczególnie. Rowery do jazdy rekreacyjnej i miejskiej powinny posiadać bagażnik lub kosz. Dzięki niemu mamy miejsce na trzymanie zakupów czy torebki. W każdym typie roweru ważna jest regulowana kierownica i siodełko. Dzięki nim można dopasować wysokości do naszego wzrostu i upodobania. Dodatkowo siodełko powinno być miękkie i wygodne, w ostateczności można dokupić do niego żelową nakładkę. Dobrze jest, by rower miał przynajmniej kilka przerzutek, szczególnie rower trekkingowy wykorzystywany do jazdy po zróżnicowanym terenie. Przerzutki sprawią, że jazda będzie efektywniejsza i mniej męcząca.

Wiele rowerów ma na wstępie wyposażenie dodatkowe, takie jak lampka, odblaski, bidon, czy dzwonek. Jeśli takich rzeczy nie posiadają to powinno się je kupić razem z rowerem, wtedy sprzedawca dopasuje akcesoria do konkretnego modelu dwukołowca.