Mazury na turystycznej mapie Polski

Mazury na turystycznej mapie Polski

Jeszcze kilkanaście lat temu Warmia i Mazury pozostawały w cieniu innych turystycznych regionów w naszym kraju. Chociaż niezwykle ciekawe pod względem historycznym, cieszą oko niezwykłą florą i fauną, dobrze zachowanymi zabytkami (choćby z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego), pałacami i dworkami przywróconymi współcześnie do stanu świetności, a otwartymi dla zwiedzających.

Atrakcje na Mazurach

mazuryJednak Mazury to przede wszystkim Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – ewenementu na skalę całej Europy, obfitującym w ponad 4000 zbiorników wodnych, z ich osobliwym ekosystemem. Szczęśliwie od pewnego czasu można zauważyć pozytywną tendencję, planując wypoczynek w Polsce coraz częściej szukamy ciekawych alternatyw dla plaż morza Bałtyckiego. Sprawdźmy więc co ma nam do zaoferowania północny region naszego kraju. Powierzchnia Krainy Wielkich Jezior wynosi 1732km2! Prawie 500km2 zajmują same wodne akweny. Znajdują się tam dwa największe jeziora: Śniardwy i Mamry. W okolicach pierwszego, określonego niekiedy Mazurskim Morzem, znajduje się cały szereg wypożyczalni sprzętów wodnych, w tym skuterów i rowerów, żaglówek i kajaków. Powstało niemało ośrodków wypoczynkowych, położonych w niedalekiej odległości od akwenów. Ekskluzywne noclegi na Mazurach najczęściej posiadają własną linię brzegową z zadbanymi i bezpiecznymi dla dzieci plażami, dodatkowymi atrakcjami takimi jak boiska do gier zespołowych, kawiarenki i małe rodzinne restauracje.

mazuryDla znudzonych życiem na stałym lądzie i spragnionych przygód proponujemy spędzenie czasu na wodzie. Wyprawa na żagle wymaga odpowiedniego przygotowania i zaproszenia na swój pokład doświadczonego wilka morskiego z aktualnym żeglarskim patentem. Dla spragnionych wrzawy miasta polecamy Mikołajki – żeglarską stolicę Polski. Śliczne i gwarne miasteczko z zachowaną architektura wioski rybackiej co nadaje mu oryginalny klimat, niespotykany nigdzie indziej. Na Szlaku, w zaciszu pięknego jeziora Nidzkiego, drogą wodną lub lądową dotrzemy do małej leśniczówki położonej w puszczy Piskiej. Mieści się tam Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, leśniczówka powstała u schyłku XIX wieku, przeszła do historii za sprawą wybitnego polskiego poety. Gałczyński w ostatnich latach życia przejeżdżał tam aż z Warszawy w charakterze gościa. Spędzał długie letnie wieczory przy swoim drewnianym biurku, pisując najpiękniejsze wiersze natchniony urokami mazurskiej przyrody.

Region Warmii i Mazur obfituje w pamiątki historyczne, atrakcje na łonie natury, festiwale muzyczne, dziesiątki miejsc noclegowych i wiele więcej. Region stał się turystycznie konkurencyjny, tym samym z roku na rok przyciąga coraz to większą liczbę zadowolonych urlopowiczów.