Rower dla kobiety – jaki wybrać?

Rower dla kobiety – jaki wybrać?

Różnice między rowerami damskimi a męskimi nie są już tak znaczące jak kiedyś, szczególnie w przypadku rowerów sportowych. Stając przed wyborem roweru dla przedstawicielki płci pięknej, warto się zatem zastanowić nad tym, w jakim celu będzie wykorzystywany – do uprawiania sportów wyczynowych, na wielogodzinne podróże turystyczne, czy jako środek transportu, ułatwiający sprawne poruszanie się po mieście.

Damski rower – na co patrzeć przy wyborze?

damskie rowery górskieRowery górskie to szczególny rodzaj rowerów, w którym najsilniej zatarły się różnice pomiędzy męskimi i damskimi wersjami. Ze względu na duże przeciążenia, ich rama musi być dostatecznie sztywna, by nie uszkodzić się pod wpływem tak dużego nacisku – dlatego przekrok w wersjach damskich nie jest tak głęboki jak w dobrze wszystkim znanych damkach. Rowery górskie bardzo często mają solidne i grube opony oraz większą masę od pozostałych rodzajów rowerów. Przeznaczone są do jazdy po nierównym terenie, lasach i dzikich ścieżkach. Ze względu na dużą wagę mogą być bardzo kłopotliwe w mieście, na przykład podczas przenoszenia ich na schodach. W przypadku rowerów turystycznych można już zauważyć znacznie większe różnice pomiędzy rowerami męskimi a damskimi. Są to rowery dość uniwersalne – lżejsze i delikatniejsze od górskich modeli, lecz jednocześnie sztywniejsze i bardziej wytrzymałe od rowerów typowo miejskich.

wycieczka rowerami górskimiDamskie rowery Kross przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, a niższy przekrok ułatwia wsiadanie oraz zsiadanie z niego. Wygoda tego rozwiązania sprawia, że tego typu rowery nie są już uznawane za typowo damskie i często korzystają z nich także mężczyźni. Rowery miejskie nie muszą spełniać tak restrykcyjnych norm dotyczących sztywności, jak na przykład rowery turystyczne, a tym bardziej górskie. Użytkowane jako środek transportu w miastach powinny być z kolei dostatecznie lekkie, by w razie konieczności móc samodzielnie oraz swobodnie przenieść go na przykład po schodach. W przypadku rowerów miejskich zdecydowanie częściej można spotkać się z typowymi damkami o bardzo niskim przekroku. W zależności od przeznaczenia roweru i rodzaju jazdy, męskie oraz damskie modele mogą się od siebie różnić mniej lub bardziej. Wszystko zależy od wymagań sztywności, jakie stawiane są ramie.

Większy przekrok umożliwia wygodniejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru, z kolei jak najbardziej pozioma rura w ramie zapewnia dostateczną sztywność rowerom górskim. Rowery miejskie, turystyczne oraz górskie różnią się między sobą nie tylko ramą, lecz także średnicą i grubością opon.